Nowe zasady rekrutacji na PŁ

Politechnika Łódzka wprowadza nowe zasady rekrutacji, obowiązujące uczniów, którzy będą zdawać maturę w 2023 roku. Jak będzie wyglądała rekrutacja na rok akademicki 2023/2024?

 

 

Nowe zasady, lepszy wybór

Zgodnie z nowymi zasadami rekrutacji, kandydaci mogą wybrać maksymalnie 4 kierunki studiów, na które rejestrują się elektronicznie. Każda rejestracja jest niezależna i wiąże się z koniecznością wniesienia osobnej opłaty rekrutacyjnej (150 zł na kierunki: architektura, wzornictwo, inżynieria wzornictwa przemysłowego; 85 zł na pozostałe kierunki).

W portalu rekrutacyjnym należy podać stopień studiów i wybrane kierunki, a następnie wpisać wyniki z matury oraz dołączyć skany dokumentów. Kwalifikacja prowadzona jest elektronicznie na podstawie danych, wprowadzonych do systemu rekrutacyjnego przez kandydata. Wyniki kwalifikacji będą podane w portalu rekrutacyjnym, a na stronie internetowej rekrutacji będzie można znaleźć również listy rezerwowe. Ułatwi to kandydatom zakwalifikowanie się na wymarzony kierunek studiów.

 

Szersza gama przedmiotów kwalifikacyjnych

W rekrutacji na Politechnikę Łódzką na rok akademicki 2023/2024 obowiązkowo brane są pod uwagę wyniki z matury z matematyki (podstawa lub rozszerzenie), języka obcego (podstawa lub rozszerzenie) oraz jeden przedmiot z listy przedmiotów do wyboru. Wśród przedmiotów do wyboru, oprócz fizyki i chemii, znacznie częściej pojawiają się biologia, informatyka i geografia. Zwiększa to liczbę kierunków studiów, które kandydat będzie mógł wybrać z maturą z przedmiotu, który zadeklarował się zdawać. Na przykład na kierunek papiernictwo i poligrafia były brane do tej pory pod uwagę matematyka, język obcy oraz fizyka lub chemia do wyboru. Obecnie, oprócz matematyki i języka obcego, będzie punktowana w procesie rekrutacji matura z fizyki lub chemii lub biologii lub geografii lub informatyki (do wyboru). Sprawdź przedmioty kwalifikacyjne dla kierunków, które chciałbyś/chciałabyś studiować.

 

Dyplom zawodowy zamiast matury z przedmiotu do wyboru

Nowe zasady rekrutacji otwierają dodatkowe możliwości przed kandydatami z techników. Tytuł zawodowy będzie zastępował w procesie rekrutacji przedmiot do wyboru. Do obliczenia punktów w kwalifikacji z dyplomu zawodowego został przygotowany odrębny wzór, dostępny w uchwale rekrutacyjnej. Sprawdź wykaz dyplomów zawodowych i zobacz, na jakie kierunki możesz się łatwiej dostać.

Uproszczona dokumentacja

Dokumenty w wersji papierowej kandydaci składają dopiero po ogłoszeniu wyników. Po zakwalifikowaniu na więcej niż jeden kierunek, kandydat podejmuje decyzję, który kierunek będzie studiował – dla tego kierunku drukuje podanie, podpisuje je i składa wraz z następującymi dokumentami do Działu Rekrutacji:

1. Dokument uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia - świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty. Politechnika Łódzka honoruje jedynie oryginały świadectw dojrzałości lub ich oryginalne odpisy wystawione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

2. W przypadku kandydatów, którzy nie ukończyli 18. roku życia – zgoda opiekunów prawnych na podjęcie przez osobę niepełnoletnią studiów w Politechnice Łódzkiej, wydrukowana z portalu rekrutacyjnego.

Dokumenty trzeba złożyć osobiście, nie ma możliwości nadesłania ich pocztą.

 

 

Przeliczniki punktów

Punkty w rekrutacji będą obliczane na podstawie nowego wzoru, który kładzie nacisk na wynik egzaminu maturalnego z matematyki, wynik matury z języka obcego oraz przedmiotu dodatkowego, który określony jest dla większości kierunków.

W nowym wzorze liczba punktów uzyskanych z matury rozszerzonej ze wszystkich przedmiotów branych pod uwagę w procesie kwalifikacji ma dokładnie dwukrotnie wyższy mnożnik w stosunku do wyników uzyskanych z matury podstawowej. Sprawdź wzory na przeliczanie punktów na studia w języku polskim i w językach obcych. 

 

Szybki termin sprawdzianu uzdolnień plastycznych

Na kierunki architektura, wzornictwo oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego obowiązuje sprawdzian uzdolnień plastycznych.

Na kierunek architektura należy w ciągu 5 godzin wykonać ołówkiem dwa odręczne rysunki na zadane tematy. Ze sprawdzianu można otrzymać maksymalnie 500 punktów, aby go zdać trzeba uzyskać przynajmniej 250 punktów. Na sprawdzianie obowiązującym na wzornictwo oraz inżynierię wzornictwa przemysłowego należy w ciągu 4 godzin wykonać rysunek odręczny, kompozycję czarno-białą oraz kompozycję barwną na zadane tematy. Ze sprawdzianu można otrzymać maksymalnie 400 punktów, aby go zdać trzeba uzyskać przynajmniej 200 punktów. Sprawdź zasady sprawdzianu uzdolnień plastycznych i tematy z ubiegłych lat.

Sprawdzian odbędzie się pod koniec czerwca lub na początku lipca, co oznacza, że rekrutacja na kierunki architektura, wzornictwo oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego zakończy się wcześniej niż w latach ubiegłych.

 

Zasady rekrutacji w pigułce znajdziesz w folderze rekrutacyjnym.

 

Zachęcamy także do lektury wywiadu z Prorektorem ds. kształcenia, dr. hab. inż. Andrzejem Romanowskim, prof. PŁ.

 

Poznaj nasz kampus